Lavína pod Téryho chatou a v Nízkych Tatrách

Vysoké Tatry – vo Veľkom hanku

V sobotu 24. januára 2015 o 11.29 hod. pri výstupe turistov Veľkým hankom na Téryho chatu vypadla spontánne prachová lavína pravdepodobne zo strmých juhovýchodných zrázov Žltej steny

a strhla dvoch turistov nachádzajúcich sa v hornej časti svahu. Prachová lavína nemala veľké rozmery, ale mala dostatočnú rýchlosť na to, aby ich strhla so sebou. Jednému sa podarilo zastaviť svoj pád už po pár metroch. Druhého lavína strhla cca 150 m. Pád mu spôsobil zranenia na dolnej končatine a panve. Nános lavíny sa zastavil este pred úpätím svahu a rozplynul sa. Našťastie ani jeden z dvojice nezostal pod snehom. Okolo miesta nehody v tej chvíli prechádzal väčší počet osôb, ktorí zranenému mužovi slovenskej národnosti ihneď pomáhali.  Záchranári HZS z Oblastného strediska Vysoké Tatry odišli na miesto nehody pozemne, kvôli zlému počasiu nebolo možné nasadiť leteckú  techniku. Po príchode na miesto udalosti zraneného 37 – ročného muža ošetrili,  bol zafixovaný, zateplený, nabalený a transportovaný pomocou saní, skútrov a terénneho vozidla k Domu HZS v Starom Smokovci, kde bol odovzdaný privolanej posádke RZP.

mapa

V posledných štyroch dňoch na Téryho chate pripadlo 23 cm nového snehu. Severný vietor, ktorý fúkal včera aj dnes nový sneh previeval dolu Jazernou stenou a ukladal ho aj do svahu Veľkého Hanku. Voľný sneh sa v strmých stenách nedokáže udržať (prirodzený uhol sypavosti voľného snehu je 47°) a to spôsobuje spontánne prachové lavíny. Podľa medzinárodnej klasifikácie lavín (5 veľkostí – splaz, malá lavína, stredne veľká lavína, veľká lavína a veľmi veľká lavína) to bola podľa odhadnutého objemu najmenšia forma lavíny – splaz a podľa dĺžky dráhy to bola malá lavína až stredne veľká lavína. Presnejšie pozorovanie a určenie rozmerov lavíny, miesto a rozmery odtrhu neumožnilo počasie (hmla a malá dohľadnosť).

Nízke Tatry – Lavína pod Štefánikovou chatou

V popoludňajších hodinách prijalo Operačné stredisko tiesňového volania informáciu o páde lavíny aj na južnej strane Nízkych Tatier. Podľa oznamovateľa išlo o spontánnu lavínu veľkých rozmerov, ktorá sa uvoľnila pod Štefánikovou chatou s dráhou smerom  do Mlynnej doliny. Zasiahnutý nebol nikto, napriek tomu boli kvôli preventívnym opatreniam do oblasti vyslaní záchranári HZS z Nízkych Tatier.

Vo Vysokých Tatrách bolo 24. januára 2015 vyhlásené mierne lavínové nebezpečenstvo, t.j. 2. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. V Lavínovej informácii boli ako najnebezpečnejšie označené južné a východné svahy, v ktorých Stredisko lavínovej prevencie predpokladalo nestabilné snehové dosky a vankúše. Sobotňajšie už intenzívnejš sneženie spôsobilo hromadenie voľného snehu aj v skalných stenách a zrázoch. Lokálne môže byť lavínové nebezpečenstvo vyššie, preto je nutné správne vyhodnotiť miestne podmienky. Pri očakávanom snežení je tendencia lavínového nebezpečenstva stúpajúca!

zdroj: hzs.sk