V stredisku Jasná Nízke Tatry vytvorili koridory pre skialpinistov

Skialp v lyžiarskom stredisku je problém, ktorý je potrebné riešiť. Ľudí, ktorí si chcú zjazdovku vyšľapať, pribúda. Prírodné podmienky sú obmedzené a tak okrem zjazdovky častokrát nemáme inú možnosť. Jednoducho skialpinizmus v stredisku bol, je a bude. Otázka ostáva do akej miery sa záujem strediska a záujem skialpinistov vedia v rozumnej miere stretnúť.

Minulú jar sme sa rozhodli osloviť stredisko Jasná o dialóg formou živej ukážky ako z blízka vyzerá ratrak zavesený na lane. Zúčastnili sa aj zástupcovia HZS, ratrakári a riaditeľ strediska. Vznikla vecná diskusia a padli konštruktívne argumenty zo všetkých strán. Dostatočné na to, aby sa s tým niečo začalo robiť a výsledkom bola zmena.

V rámci podmienok pre skialp sa začiatkom tejto sezóny niečo pohlo. Prvý krok spravilo stredisko formou opatrení, ktorými vyšli v ústrety skialpinistom. Miesto reštrikcií vytvorili priestor, ktorý je koordinovaný ski patrolmi. A okrem toho sa otvárajú komunite, zorganizovali večerný výšlap na Lukovú pri čaji, kde bol predstavený zámer, pravidlá a čo je najdôležitejšie, vypočuli si pripomienky a prejavili vôľu komunikovať aj do budúcna.

Lukova - stretnutie skialpinistov a strediska Jasna

Nový priestor pre skialpinostov na zjazdovkách

V stredisku sú vytýčené čierno-žltými tyčami tieto skialpinistické trasy na zjazdovkách:

• Turistická – z Lúčok na Lukovú (Zelená – dlhšia trasa s nižšou náročnosťou). – Trasa končí traverzom, ktorý kvôli nedostatku priestoru vytýčený nie je. Je však pre skialpinistov legálny a doporučujeme držať na pravej strane.
  • Biela púť – Priehyba – Luková (Červená – kratšia trasa s vyššou náročnosťou)
  • Luková – Chopok – Aj keď je už trasa výšlapu zakreslená v oficiálnej mapke strediska, stále nie je jasné kde koridor pre skialpinistov bude. Zjazdovka na vrchol Chopka ešte nie je upravovaná a oficiálne pre lyžiarov otvorená. S najväčšou pravdepodobnosťou však bude koridor vytvorený a špeciálne upravovaný poza zábrany na pravej strane (výšlapu) zjazdovky.
  • Chopok Juh – Na juhu budú taktiež dve trasy, no keďže ešte na juhu nie je dostatok snehu, trasy vytýčené neboli.

Tyče sú pred úpravou zjazdovky každý večer preložené na kraj aby bolo možné tento koridor upraviť ratrakom. Po spustení vlekov v ranných hodinách pracovník strediska každú tyč navŕta na kraj upravenej zjazdovky približne 1 meter od okraja. Preto je možné, že ak vyrazíte na výšlap ešte pred spustením vlekov, tyče preložené  ešte nebudú.

So strediskom za dobre?

Na to, aby mohlo ostať všetko „v pohode“ je potrené rešpekt z obidvoch strán. Ak dáme všetky oficiality, kódexy, nariadenia a návštevné hodiny bokom, za všetkým sa skrývajú len dve jednoduché a prosté požiadavky strediska. A to nestresovať zbytočne ratrakárov pri ich práci a neničiť čerstvo zratrakovanú zjazdovku. Nie je toho až tak veľa čo sa od skialpinistov požaduje.

1. Dodržiavanie návštevných hodín – oficiálne je prevádzka strediska od 8.00 do 16.00. V tomto čase je z pohľadu strediska v koridoroch pohyb skialpinistov plne tolerovaný. Následne sú trate upravované ratrakmi a práve v tomto čase je prevádzkovateľ mimoriandne citlivý ak sa v stredisku niekto pohybuje, kvôli vysokému riziku úrazu a následnej traumy ratrakára, ktorý skialpinistov môže zraniť. Údajne sa v Jasnej nachádza až 23 závesných bodov, a lano na ktorom je zavesený ratrak nie je viditeľné.
  2. Čerstvo upravené zjazdovky – v prípade, že sa aj napriek zákazu návštevných hodín rozhodnete porušovať pravidlá, nespôsobujte stredisku škodu. Čerstvo poratrakovaná zjazdovka sa dá zlyžovať aj šetrne popri kraji. Ak skialp milujete a do strediska chodíte často a vidíte, že niekto zjazdovku ničí treba sa ozvať, zakričať a upozorniť. V opačnom prípade sa potom netreba čudovať vyhroteným situáciám, je to len reakcia na to, čo si samy narobíme voči stredisku.

Následné smerovanie a vývoj

Stredisko na spoločnom stretnutí na rovinu priznalo, že je oveľa tolerantnejšie k „čelovkovému“ lyžovaniu upravených tratí skôr zavčasu ráno ako večer. Trať už je nad ránom dostatočne spevnená (premrznutá), tým pádom sa tak neznehodnocuje a taktiež je nižšia pravdepodobnosť stretu s ratrakom. Čo však neznamená a nevylučuje sa , že ratrak môže upravovať trať aj ráno. Preto treba byť ostražitý aj v ranných hodinách. Dôležité je, aby toto posolstvo bolo dostatočne pochopené a rozšírené v našich radoch. Týmto vyzývame celú skialpinistickú obec k tolerovaniu práce ratrakárov. Pretože je vôľa strediska vo väčšej miere tolerovať aj ranný pohyb (pred otváracími hodinami vlekov). Ak sa vzájomne budeme rešpektovať, bude nám v stredisku oveľa príjemnejšie. Ak máte návrhy, pripomienky alebo sťažnosti, stredisko ohlásilo ďalšiu večernú akciu (termín ešte nie je známy), na ktorej sa môžeme stretnúť, vyjadriť, networkovať a pripomienkovať priamo kompetentných.

alpenverein-slovensko-skialp-v-stredisku_00008Kto je to Ski patrol a akú má funkciu

Mali sme tú česť na svahu stretnúť pánov v krikľavo zelených bundách. Netreba sa ich báť a utekať, sú to nadšenci lyžovania, nie policajti. Túto prácu vykonávajú preto, že ich to baví, nie preto aby vyvolávali zbytočné konflikty a chceli nás hneď vyhodiť. Počas výšľapu sa stalo, že nás priateľsky pozdravili a empaticky v každom prípade chceli pomôcť. Majú funkciu koordinátorov a pomocníkov. V prípade, že by ste mali so ski patrolom konflikt alebo nezhodu, napíšte nám na info@horskyklub.sk radi túto skúsenosť navrhneme rozdiskutovať na ďalšom večernom stretnutí v Jasnej.