Alpenverein zaznamenal menšie topenie sa ľadovcov

Rok 2013 prial stavu alpských ľadovcov. Vzhľadom k hustému sneženiu v júni veľa ľadovcov bolo schopné prežiť letnú sezónu pod ochrannou vrstvou. Po dobu niekoľkých rokov, všetky ľadovce o niečo poklesli a tento rok sa situácia zmiernila. Avšak, tam kde sa vyskytujú menšie ľadovce boli zaznamenané taktiež veľké poklesy, miestami až o 173 metrov. Celkovo je ale možné povedať, že situácia sa zlepšila a na základe pozorovania ľadovcov rakúskym horským klubom  priemerná dĺžka straty z ľadovcov je 15,4 metra.

Skutočnosť, že ľadovce miznú je nesporná. Podľa  Dr. Andrea Fischera  silné zrážky na začiatku júna 2013 a 1,5 metra snehu pomáhajú uchovať vo vysokých polohách ochrannú vrstvu a ľadovec môže prežiť miestami aj rekordné letné teploty . Snehové zrážky v Auguste a Septembri 2013 sezónu topenia výrazne skracujú.

Veľká strata ľadovcových jazykov v údoliach

Zatiaľ čo vysoké ľadovce ťažia zo zrážok, ľadové jazyky v údoliach utrpeli veľké straty. Schlafferner (vľavo) a Gepatschferner sa znížili asi o 100 metrov. Sedem ľadovcov sa stopilo asi o 30 metrov. Významnejšie klesli Oberschulzbach (-75,5m), Niederjochferner (-47,5), Unterschulzbachkees (-39,9) a držiteľ rekordu z minulého roku z (-97,3) sa dostal tento rok na  (-41) metrov.

Zillertaler Alpen 1894-2013
Zillertaler Alpen 1894-2013

Napínavý rok ľadovcov s potešujúcim smerom

Rok 2013 bol poznačení meteorologickými extrémami ako sú silné zrážky a kolísavé  teploty. Je potešujúce vidieť, ako sa za rok môže situácia zmeniť, i keď to pravdepodobne nezmení celkový trend topenia, je aspoň znakom ako rýchlo ľadovec reaguje, povedal výskumník Fischer.

Meranie ľadovcov už 123 rokov

Už 123 rokov vedie Alpenverein merania rakúskych ľadovcov. O tejto pozoruhodnej zbierke dát vieme poskytnúť informácie a vykonať dlhodobé porovnanie týkajúce sa klimatických zmien, hovorí Vice Prezident Dr. Ingrid Hayek. Oblasti skúmania v Alpenverien sú taktiež veľmi ovplyvnené týmito zmenami. „Poklesy ľadovcov majú stále väčšie pôsobenie na celkovú bezpečnosť horských trás ako aj na zásobovanie vysokohorských chát pitnou vodou.

Monitorovací tím ľadovcov je od roku 2010 pod vedením Doktora A. Fischera a pôsobí v Insbrucku. V súčasnej dobe máme 20 dobrovoľníkov a rad asistentov, ktorí poskytujú čerstvé správy o ľadovcoch.

zdroj: alpenverein.at