Chaty a turistické chodníky v Rakúsku: bez financovania je to nemožné

Financovanie spolkovými republikami umožnilo v posledných rokoch financovať vyše 1230 projektov infraštruktúry v alpskej oblasti. Toto financovanie skončí v r. 2017.

V r. 2013 hrozilo rakúskemu horskému spolku Alpenverein škrtnutie financovania zo strany spolkových republík čo sa týka údržby horských chát a príjazdových komunikácii. Po silných protestoch zo strany dotknutých organizácii prezentovalo ministerstvo zvýšenie „financovania horskej infraštruktúry“ a to až do roku 2017, to bolo ročne realizované v celkovej výške 3,6 mil. €. Pred uplynutím súčasného rozpočtového obdobia teda Alpenverein realizoval priebežnú finančnú bilanciu. Od roku 2013 sa doposiaľ preinvestovalo 33,6 mil. €, preto 1.230 renovácii a realizácii opatrení na ochranu životného prostredia by tak bez navýšenia rozpočtu nebolo možné v rakúskych horách realizovať.

Taktiež by bez tohto navýšenia asi sotva existovali v takejto podobe ako sú enviromentálne posudky pre 57 horských chát rakúskeho alpského spolku. „Náš sľub zachovať v našich kopcoch sprístupnené horské chaty a komunikácie a zabezpečiť ich bezpečnosť je pre nás každoročnou výzvou. Podmienky sú drsné, základné body sú ťažko dosiahnuteľné a starostlivosť o alpskú infraštruktúru a jej údržbu predstavuje úlohu, ktorá je náročná na prácu ako aj na finančné prostriedky. Veľká väčšina našich horských chát bola postavená už pred vyše 100 rokmi, a tak sa pri pôsobení poveternostných vplyvov hlási ich prirodzené starnutie“, povedal šéf Alpenvereinu Dr. Andreas Ermacora.

Bez dotácií nie je možné ich fungovanie

Okrem toho sú na horské chaty stále vo väčšej miere kladené regulačné požiadavky zo strany úradných orgánov na osvojenie predpisov z hľadiska požiarnej ochrany, ochrany zamestnancov, a hygienických predpisov.

Annaberger Haus - nachher (Foto: ÖAV / Norbert Freudenthaler)
Interiér – spoločenský priestor v chate Annaberger Haus / Niederösterreich

Snaha na zachovanie ciest rastie aj z dôvodu klimatických zmien a nových podmienok ručenia za škody. „Bez spolkových dotácii by snaha o alpskú infraštruktúru už dávno nebola možná a sme veľmi vďačný za to, že rozpočet s financovaním z roku 2013 bol naozaj navýšený“, poznamenáva Ermacora.

Asociácia alpských klubov/združení Rakúska (VAVÖ) dostane z finančného rozpočtu ministerstva na údržbu alpskej infraštruktúry 3,6 mil. €, z toho ide priamo alpskému spolku 2,1 mil. €.

Ďalšie obdobie financovania: „Politici nebudú riskovať toto prírodné bohatstvo“

S ohľadom na pokračovanie financovania (terajšie obdobie financovania končí v r. 2017) to šéf alpského spolku vidí optimisticky: „Hory sú našim zdrojom energie, sú najväčším pokladom Rakúska. Turizmus to už dávno rozpoznal a nemyslím si, že politici budú v časoch ako sú tieto ohrozovať alpskú infraštruktúru.“ Naše obyvateľstvo a naši návštevníci si stále viac cenia sieť horských chát a prístupových ciest, ktoré sa tiahnu Alpami – ukazujú to počty návštevníkov a celková stúpajúca tendencia nadšenia pre horské športy.

Je to chrbtová kosť turizmu

„Pre turizmus v Rakúsku je nevyhnuté pokračovanie financovania alpskej infraštruktúry – ak by financovanie skončilo, tak by to bola katastrofa! Jedine spolkové dotácie môžu z dlhodobého hľadiska garantovať existenciu horských chát a horských chodníkov. Žiadny alpský spolok to nedokáže utiahnuť z vlastného vrecka“, to sú slová Andreasa Ermacora.

232 horských chát, 26.000 km chodníkov

Dobrovoľníci alpského klubu sa v jednotlivých úsekoch celého Rakúska rok čo rok snažia pre turistov a horolezcov udržať v schodnom stave a ekologickom štandarde neskutočných 26,000 km horských chodníkov a 232 horských chát. Modernizácie sa realizujú iba tam, kde sú potrebné. Hodnota práce dobrovoľníkov by sa dala za rok vyčísliť na sumu 3,8 mil. €. Alpenverein investoval vyše štvrtinu svojich finančných prostriedkov do rekonštrukčných a environmentálnych opatrení, ako aj do údržbových prác.

Možnosť efektívneho zlepšenia štruktúr

„Na základe navýšených finančných prostriedkov si môžeme dovoliť realizovať efektívne zlepšenie štruktúr, ktoré už značnú dobu čakajú na ich realizáciu. Pre stavebné projekty v jednotlivých častiach/sekciách by sme mohli garantovať finančnú podporu až vo výške 50% všetkých nákladov a zvyšok si zafinancuje sám spolok ”, vysvetľuje šéf Alpenvereinu Ermacora. Každý rok spracuje Alpenverein okolo 300  finančnú podpôr. Každoročne sa jedná až o 10 žiadostí na veľké projekty, ako sú renovácie alebo stavby nových budov.

Vyberáme TOP príklady z najväčších projektov Alpenverein chát:

  1. Kärnten: Generalsanierung Klagenfurter Hütte, 1.664m / Karawanken
  2. Niederösterreich: Ersatzbau Annaberger Haus, 1.377m / Türnitzer Alpen
  3. Oberösterreich: Sanierung Goiserer Hütte, 1.592m / Salzkammergut
  4. Salzburg: Ersatzbau Franz-Fischer-Hütte, 2.020m / Radstädter Tauern
  5. Steiermark: Sanierung Guttenberghaus, 2.146m / Dachsteingebirge
  6. Tirol: Sanierung Kellerjochhütte, 2.237m / Tuxer Alpen
  7. Vorarlberg: Sanierung Totalphütte, 2.385m / Rätikon

zdroj: Österreich Alpenverein