Unaveným turistom hrozí koniec voľného letu

V súčasnosti v rakúsku platí, že ak sú turisti alebo horolezci vyčerpaní, no zároveň nie sú zranení a letí po nich do údolia policajný vrtuľník, tak letí zadarmo. Malo by sa to čoskoro zmeniť, pretože u našich západných susedov pripravujú zmenu v zákone.

Je to všetko kvôli začínajúcej „taxi mentalite“ medzi niektorými lezcami, kritizuje Karlheinz Grundböck z Rakúskeho Ministerstva vnútra. Kto je príliš vyčerpaný, aby ďalej pokračoval, alebo kto si nedôveruje pokračovať , mal by niekoho upozorniť na stav núdze (zdroj ORF Tirol).

Ministerstvo plánuje zmenu zákona bezpečnostnej polície. V súlade s tým by mali horolezci, ktorí boli zachránení bez úrazu, v budúci zaplatiť sami za takýto zásah sami. To ale môže byť drahé, pretože letová hodina stojí okolo 2500 EURO. Kto je však na horách zranený a zachráni ho vrtuľník, nie je ovplyvnený touto zmenou v zákone, pretože zranených zachránia súkromné záchranné vrtuľníky. Náklady na to preberajú vo väčšine prípadov športové či rekreačné poistenia (vrátane poistenia v rámci horského klubu Alpenverein).

Pokiaľ nedôjde k zraneniu, potom musí letieť vrtuľník ministerstva vnútra. V posledných rokoch sa zvýšil počet záchranných operácií pre vyčerpaných alebo údajne vyčerpaných horolezcov, kde by zostup bez vrtuľníkov bol neprimeraný. Turisti boli už skôr požiadaní aby zaplatili, ak bolo preukázané, že úmyselne počítali s helikoptérou, ako asi pred tromi rokmi dvaja holandskí turisti v Salzburgu, ktorých prezradil zápis do vrchovej knihy.