Ako fungujú chaty Alpenverein v Rakúsku?

Kto a ako sa stará o vysokohorské chaty a ako to tam celé funguje? Prinášame vám náhľad do života, kde z jednej strany turisti čistia hlavu z každodenného zhonu, a z druhej strany veľa ľudí pracuje a stará sa o celý chod chaty.

Od “A” až po “Z” napríklad Ackerlhutte až po Zittelhouse, je v Rakúsku spolu celkom 230 horských chát s okolo 11.500 miestami na spanie. Rakúsky Alpine Club Alpenverein zastrešuje celý tento kolobeh a koncept. Turistom sa to môže zdať romantické a dobrodružné, ale realita je celkom iná. Spolu s rakúskym Alpenvereinom sú pracovníci zodpovední za dodávku elektriny, pitnej vody, narábanie s odpadom a v neposlednom rade spokojnosť hostí a turistov.

Pozrite si video, v ktorom Jutta a Buggy Reich rozpravajú o výzvach, ktorým musia čeliť, prianiach, ktoré majú ako aj krásnych momentoch na Steinseehutte, vo výške cez 2000m:

„Niektoré z príbytkov boli postavené viac než pred storočím, vtedy však boli úplne iné štandardy a nariadenia ako v súčasnosti . Veľa sa zlepšilo, čo sa týka napríklad ochrany udržatelnosti prostredia“, vysvetľuje Peter Kapelari, zodpovedný za chaty, chodníky a oddelenie kartografie.

Elektrina zo sily prírody

Okolo 100 chát, ktoré patria rakúskej horskej asociácií sú už dnes vybavené fotovoltaickým systémom – to znamená, že úplne alebo čiastočne čerpajú elektrickú energiu zo slnka. 25 chát má malé vodné elektrárničky, ktoré taktiež zásobujú chaty elektrikou. Každoročne sa tu investuje cca 1.5 milióna eur do ochranných opatrení, dodávky energetických systémov, dodávky pitnej vody a narábania s odpadom.

Mödlinger Hütte / foto: alpenverein-slovensko.sk

Dôležitejšia je kvalita ako kvantita

Od roku 2016 Viedenská sekcia Alpenvereinu udelila všetkým chatám “označenie – Environmental Label”, čo znamená, že v chatách boli splnené kritériá energetickej účinnosti a dodávky, kanalizácie, zbavovanie sa odpadu a čistoty chaty. Podľa Alpenverein Austria je ešte potrebné investovať do riešení pre kanalizáciu ako aj zvýšenia účinnosti energie. Členovia a zamestnanci považujú tieto výzvy ako misiu a berú ich veľmi vážne.

Voda – tekuté zlato

Voda na horách je vzácnosťou, čím vyššie idete, tým menej vody nájdete. Výsledkom globálneho otepľovania, topenia sa ľadovcov je, že niekedy musí byť voda vytlačená z dola hore.

Medzi opatrenia, ktoré šetria vodu patrí používanie spoplatnených spŕch na mince a montáž vodovodných kohútikov na úsporu vody. Voda je filtrovaná, čistená od baktérií a upravená UV žiarením.

Pracovníci na všetko

Od gastronómie, poriadok, čistotu a farmárčenie, pracovníci na chatách musia zvládať všetko. Školenia ako sú napríklad ochrana proti požiaru, alebo pre riešnie problémov s vodou sú samozrejmosťou. Najväčšou zodpovednosťou je aby sa turisti cítili pohodlne.

Udržujme spoločne čistotu na horách a v chatách

Chaty postupne dvíhajú povedomie medzi turistami aby si po sebe zbierali odpad a keď aj nejaký odpad nájdu, je skvelé zobrať ho so sebou a vyhodiť. Na niektorých chatách sú nainštalované lisy na odpad a aj kompostery sú štandardom.

Mödlinger Hütte / Foto: alpenverein-slovensko.sk

Chaty a chodníky: Renovácia a údržba

Každoročne ide na projekty spojené s chatami a horskými chodníkmi asi 9 miliónov Eur, vačšinu pokryje Alpenverein a zvyšok je financovaný cez granty. Napr. Steinseehutte, ktorá bola postavená v roku 1942, bola nedávno rozšírená o drevenú nadstavbu. Plán na ďalší rok je obnova kanalizácie.

Ochrana chodníkov a chát – HAND TYROL

Najväčšou podporou v rozvoji je Horská Asociácia “Alpine Association”, ktorá existuje hlavne vďaka členským poplatkom ako aj dlhodobej spolupráce s HAND TYROL, ktorý je partnerom Asociácie na ochranu chodníkov a chát. Väčšinou sa pokrývajú položky ako poškodené chodníky po vývratoch alebo škodách po nepriaznivom počasí.

Vyberte sa na výlet

V Alpách sú horské chaty veľmi dostupné. Široké spektrum túr v okolí sa postará o pekný deň a na chate sa môžete občerstviť raňajkami, teplým jedlom v priebehu dňa alebo tam spokojne prespať. Navyše ako člen Alpenvereinu máte nárok na zľavu z ubytovania. Každá chata má cenník nastavený individuálne. Cenník, kontakty, prípadne rezervačný formulár majú väčšinou chaty uvedený na svojej webstránke. Chatu, ktorú chcete navštíviť si môžete vyhľadať vo vyhľadávači chát na www.alpenvereinaktiv.com

Zdroj: alpenverein.at