Alpenverein poradňa: INDONÉZIA – zdravotníctvo a poistenie, praktické tipy pre cestovateľov

Tento článok obsahuje praktické informácie pre členov Alpenverein, ktorí chcú byť pripravení na núdzové situácie v Indonézii. Ľudia, ktorí v krajine žili či žijú, radia, ako na to.

Pred vycestovaním

Pre vycestovanie do Indonézie nie je povinné žiadne očkovanie.

Medzi odporúčané očkovania do tejto oblasti radí Poliklinika cudzokrajných chorôb: hepatitúdu A a B, brušný týfus prípadne besnotu. Brušný týfus a besnota sa vám hodia, ak sa chystáte do oblastí mimo hlavných turistických chodníkov.

Výskyt malárie je nízky, iba v niektorých oblastiach: najmä východ krajiny, vidiecke oblasti Bornea a Sumatry, Labuan Bajo na Florese, Lombok.

V posledných rokoch je v Indonézii rozšírená najmä horúčka dengue, ktorá sa prenáša komármi počas dňa. Proti horúčke nie je možné sa zaočkovať, ani brať preventívne žiadne lieky.

Po prílete si kúpte miestnu sim-kartu

Sim kartu zakúpite v špecializovaných mobilných obchodoch či v obchodoch mobilných operátorov v supermarketoch alebo aj vo vybraných obchodoch na ulici.

V krajine funguje niekoľko mobilných operátorov, nie každý má pokrytie na všetkých ostrovoch a vo všetkých oblastiach, informujte sa v obchode.

Cena simkarty začína na 2 EUR plus dáta (záleží od toho, kde kupujete, ale nijako výrazne tá suma nenarastie). Dáta sú na naše pomery veľmi lacné a najmä v mestách vám bude internet fungovať pomerne rýchlo.

Zdravotníctvo v Indonézii

V Indonézii je asi 2500 nemocníc, niektoré z nich sú medzinárodné.

Nemocnice v zapadnutých oblastiach nemajú niekedy ani lekárov, iba sestričky, chýba im technické vybavenie (napríklad nerobia všetky druhy testov a neoperujú) a personál nemusí hovoriť po anglicky.

Naproti tomu, nemocnice s medzinárodným štandardom, blízko turistických oblastí, majú lepšie vybavenie, personál hovorí po anglicky, avšak ceny ošetrenia sú tu vyššie.

Čo robiť v prípade núdzovej situácie – úraz/choroba?

Hlavné číslo pre núdzové volania je 112. Pozor! Okrem tohto čísla musíte ešte vytočiť správnu predvoľbu pre danú oblasť. (Ak voláte zo zahraničného, teda slovenského čísla, nezabudnite aj na predvoľbu krajiny +62)

Ak viete, že je nemocnica vo vašej blízkosti, rovno sa do nej vydajte.

Ideálne je, ak máte pri sebe niekoho miestneho, kto vás bude vedieť nasmerovať do najbližšieho zdravotníckeho zariadenia, resp. bude vedieť tlmočiť informácie lekárovi.

Čo vás čaká v nemocnici a koľko za to zaplatíte?

Medzinárodná nemocnica (ostrov Bali)

V medzinárodnej nemocnici na Bali môže prebiehať návšteva nemocnice po úraze na motorke takto:

„Najskôr som musela vyplniť dlhý formulár. Potom ma zobrali na sál, kde mi zdravotná sestra vyčistila ranu. Po zhodnotení situácie mi vystavili účet, ktorý som musela pred ošetrením podpísať, že s ním súhlasím a zaväzujem sa tak k jeho neskoršiemu uhradeniu.
Potom prišiel ošetrujúci lekár. Pokračoval v čistení a ranu zošil. Dostala som pokyny, ako 2-krát denne ranu čistiť a preväzovať a kedy prísť na kontrolu. Prvú kontrolu som absolvovala v tej istej nemocnici, vyberanie stehov v malej klinike v Ubude.“

Slovenka s touto skúsenosťou platila za vyšetrenie, za prvú kontrolu, výber stehov a za lieky a obväzový materiál. Celkové náklady boli vo výške približne 4,3 milióna IDR, čo bolo vtedy v prepočte 285 EUR.

V nemocniciach, kam chodia turisti, je možnosť platiť kartou. Vždy je ale lepšie mať pri sebe hotovosť. Doklad o zaplatení si starostlivo uchovajte spolu s lekárskou správou. Ako člen v Alpenverein si následne budete tieto náklady na ošetrenie riešiť v poistnej udalosti a preto sú pre Vás potrebné.

Medzinárodná klinika (ostrov Lombok)

Zuzka Puškášová z Yoga Is mMy GPS žila na ostrove Lombok, kde mala skúsenosť so smrťou svojej kamarátky po páde z motorky.

„Keď sme prišli záchrankou do nemocnice, už bola mŕtva. Musela som vyplniť prijímací list. Po konštatovaní smrti odo mňa vyžadovali jej doklady aj doklad k cestovnému poisteniu s jej číslom,“ popisuje Zuzka.

Za záchranku platila v hotovosti – asi 20 EUR.

„Vybavenie nemocnice Rumah Sakit Harapan Keluarga na Lomboku je na dobrej úrovni. Pekný areál, čakáreň, recepcia, čisté izby, príjemní doktori. No treba si uvedomiť, že na Lomboku nie je zdravotná starostlivosť ani v najlepšej nemocnici na úrovni medzinárodného štandardu. Jednoducho tam nechcete skončiť a keď už aj skončíte a máte možnosť byť prevezení inam, tak vážnejšie zákroky absolvujete radšej buď na susednom Bali alebo sa necháte previezť do Singapuru alebo Thajska, v závislosti od Vašej diagnózy,“ vraví Zuzka.

Nemocnice na ostrove Sumatra

Indonézanka Yoan hovorí o rozdieloch v sumách za vyšetrenie: „V miestnej klinike zaplatíte za konzultáciu s lekárom 100-tisíc IDR (cca 7 EUR), v medzinárodnej, súkromnej nemocnici to môže byť aj trojnásobok. Navyše, v súkromných nemocniciach vám nepredpíšu lieky, ktoré subvencuje vláda.“

Je možné, že testy na brušný týfus či horúčku dengue vás vyjdú aj na 100 EUR. Čím lepšie vebavená nemocnica, tým vyššia pravdepodobnosť presnej diagnostikácie.

Odporúčania na záver:

  • Kúpte si miestnu sim-kartu.
  • V prípade ľahkých zranení poslúžia aj miestne kliniky, počítajte však radšej s nižším štandardom.
  • V komplikovanejších prípadoch využite služby medzinárodných nemocníc, hoci sú drahšie.
  • Ak je vaša diagnóza naozaj vážna či potrebujete operáciu, stojí za zváženie prelet do Thajska či Singapuru.
  • Vždy majte pri sebe (ak je to možné) hotovosť a doklady (vrátane karty poistenca).

Autor: Magdaléna Vaculčiaková, novinárka na voľnej nohe, cestovateľka so skúsenosťami z viac ako 40 krajín. Pripravuje sprievodcu a cestopis Indonéziou pomaly (e-book). Nájdete v ňom praktické rady na cesty po šiestich ostrovoch krajiny, aj informácie (reportáže, blogy a cestopisy) zo zákulisia turistických oblastí. E-book je pre všetkých, ktorí sa chcú naučiť cestovať citlivo k miestnym a životnému prostrediu.