Alpenverein poradňa: Skialp na zjazdovke – ako sa vyhnúť konfliktom?

Svahy lyžiarskych stredísk sa stávajú lákadlom pre všetkých. Zatiaľ čo mnohí športovci využívajú upravené zjazdovky na skialpinizmus, niektorí prevádzkovatelia lyžiarskych stredísk už nevedia ako čeliť tak veľkému náporu.

Prečo chce tak veľa ľudí skialpovať?

Skialp sa stal segmentom rekreačných športov. Počet turistov, ktorí šlapú už za brieždenia hore svahom, alebo neskoro večer po upravenej zjazdovke výrazne rastie. Pripomíname, že členovi Alpenverein platí poistenie na zásah horskej služby na Slovensku aj v zahraničí aj v prípade, že bude potrebný zásah záchranárov (vrátane mechanizácie ako je snežný skúter alebo vrtuľník) a to na zjazdovke aj mimo nej.

Tento horský šport má tiež tréningový charakter: “dve hodiny tréningu a ste doma”. Rýchlo, bezpečne a pohodlne – to zodpovedá potrebám rastúcej skupiny rekreačných športovcov, „hovorí Michael Larcher, horský sprievodca a riaditeľ horského športu v Alpenverein.

V niektorých strediskách je situácia v zime kritická a na zjazdovkách je miestami viac skialpinistov ako lyžiarov. Horský klub Alpenverein preto prosí všetkých skialpinistov aby sa chovali podľa bieleho kódexu a rešpektovali lyžiarov a prevádzkovateľov lyžiarskych stredísk.

Správne správanie na svahoch: Záležitosť zdravého rozumu

Všetko je to o vzájomnom rešpekte tvrdí Expert Michael Larcher …“Zjazdovky sú pre navštevníkov strediska a preto by aj skialpinisti mali dodržiavať niekoľko základných pravidiel, keď už pre nič, tak pre vlastné bezpečie.”

Konfliktné situácie vznikajú, keď sa skialpinisti pohybujú po strede zjazdovky, alebo tam dokonca zastanú. Určite by sa mali pohybovať na kraji svahu a to individuálne, jeden po druhom. Na svahoch sa pohybujte len na jasných miestach a s dostatočným odstupom.

10 pravidiel skialpinistických túr

Prečítajte si 10 pravidiel (z alpskej asociácie a kuratória pre horskú bezpečnosť):

  1. Dodržujte upozornenia a miestne predpisy.
  2. Odíďte zo zjazdovky keď stredisko používa mechanizáciu pre úpravu svahu, najmä pomocou lanových navijakov, zasnežovania a ratrakov. Z bezpečnostných dôvodov môžu byť svahy počas trvania prác zatvorené.
  3. Zdržujte sa na okraji svahu a stúpajte postupne.
  4. Obiehajte iných skialpinistov iba na viditeľných miestach a s dostatočnou vzdialenosťou.
  5. Čerstvo upravené svahy sa používajte len na okraji. Strediká viac tolerujú skialpinistov ráno (ako večer), keď už na svahu nie je mechanizácia a povrch zjazdovky je pevnejší.
  6. Vyhnite sa šlapaniu až do 22:30 alebo iného času určeného strediskom.
  7. Buďte viditeľní. Pri tme alebo zlej viditeľnosti použite svetlomet, reflexné oblečenie atď.
  8. Používajte prioritne iba určené trasy a koridory vytýčené strediskom.
  9. Neberte so sebou na svah psi.
  10. Využite určené parkovacie miesta a uhraďte všetky poplatky za parkovanie.

Koridory pre skialpinistov v stredisku Jasná Nízke Tatry

Mapa strediska Jasná Nízke Tatry so značenými chodníkmi pre skialpinistov