Report z Alpinmesse forum Innsbruck

Nie je lepšie miesto, ktoré by zjednotilo lásku k horám a nadšenie k všetkému čo sa od toho odvíja, ako Alpinmesse v Innsbrucku, ktoré sme navštívili druhý novembrový víkend 11-12.11 2017.

Spomedzi množstva presnášok a workshopov sme sa zúčastnili napríklad prednášky o ceste do Tadžichistanu a Uzbekistanu, kde sú vysokohorské túry povolené len od roku 2008/9. Hannes Gröbner rozprával o trase, ktorú prešli z hlavného mesta Dushanbe až do Pamir-u. Skvelá prezentácia fotiek potvrdila spomínanú pohostinnosť a priateľskosť miestnych a predstavila najkrajšie päťtisícovky.

Medzi ďaľšie prednášky patril aj freeride talk s Xavier de Le Rue a prednáška známeho lezca Adama Ondru, kde zodpovedal pár otázok aj ohľadom psychológie v športe a mentálneho tréningu.

Adam spomenul, že veľkú časť prípravy mu zaberá tréning mysle. Ak trénuje silové cvičenia 4/5 hodín, vizualizácií sa musí venovať najmenej 15/20 minút. Jeho tréningy sú trochu nezvyčajné, keďže tréner je v Španielsku a trénuje ho cez internet. Okrem neho patrí do Adamovho tímu aj fyzioterapeut.

“Nie je tažké trénovať, ale tažké je trénovať dať do toho zo seba 100 percent” povedal Adam. Aj tú najťažšiu horolezeckú cestu si najskôr musí predstaviť a vizualizovať v hlave a až tak sa na ňu vydať.

Netreba sa koncentrovať len na jeden koncový cieľ ale sledovať a sústrediť sa na malé ciele, nás môže rýchlo posunúť k finálnemu cieľu. Proces je omnoho dôležitejší ako cieľ samotný.

“Každý človek sa môže zmeniť” a Adam si žije svoj detský sen. Už od mala chcel mať svoje vytúžené povolanie a byť lezcom, nikdy nechcel byť “niečím čo dobre vyzerá, ale vždy byť niečím čo dobré je.”

Dvojdňový Alpinmesse ponúka ozaj široké spektrum zaujímavých tém, ľudí a v neposlednom rade všetkého čo Vám na hory treba. Výnimkou nebol ani Alpenverein stánok a v rámci veľtrhu to bolo odprezentované naozaj všetko od športového vybavenia, bezpečnosti, záchranárskej techniky až po ponuku cestovných agentúr ponukajúcich expedície a heliskiing. Sobotný večer patril freeride film base premietačke. Za zmienku dtojí nemecký film AUF DEN SPUREN DER ERSTEN alebo rakúsky STRUKTUR s lokálnou jazdkyňou Lorraine Huber natáčaný vo freeridovom raji St. Anton am Arlberg .

Na budúci rok si isto nenechajte ujsť toto fórum a prídte sa pozrieť. Očarí Vás fórum samotné a určite aj novembrový Innsbruck obklopený zasneženými horami.