Chorvátsko na prelome apríla a mája ako ho nepoznáte

Všetci sa tešíme na letné mesiace jún, júl a august, nielen kvôli čerpaniu dovoleniek ale najmä kvôli teplu a možnosti ísť k moru. Najobľúbenejšou destináciou Slovákov je nepochybne Chorvátsko a jeho čisté jadranské more. Miestami je studené ale voda je naozaj číro-čistá.

Mesiac máj nám ponúka 2 sviatky a tak sme sa rozhodli, že jeden z nich využijeme a pôjdeme zistiť ako to v Chorvátsku je keď sa zletnieva.

Cesty prázdne, teplota vzduchu vo vnútrozemí sa ráno pohybuje okolo 10 stupňov, keď vydýchnete para z úst nebude chýbať.

Našou cieľovou destináciou bol ostrov Rab a jeho časť Lopar. Po prudkom zostupe z vnútrozemia k moru sa teplota oteplila o ďalších 10 stupňov. Takže bolo načase dať dolu mikiny.

Trajekt z miesta – premáva v pravidelných intervaloch a jeho cena je v mimosezóne oveľa nižšia ako v hlavnej sezóne (rátajte okolo 20 Eur na jednu cestu).

Po príchode na ostrov Rab je nutné otvoriť okná a tí čo majú kraťasy sú spasení. Ráno o 10.00 tam už bolo  22 stupňov a cez deň príjemných prímorských 25.

Ubytovanie na Rabe je rôznorodé a akurát v tomto období to tam začína ožívať, máte na výber rôzne apartmánové domy alebo hotely. Naša cesta viedla do kempu a do “lodno-kontajnerového domčeka”.

Musím priznať, že tento výber bol veľmi luxusný za skvelú cenu okolo 14 Eur za noc na osobu. Kuchynka, kúpeľňa s vybavením a čistá posteľ sú samozrejmosťou. Pre pekné večery poslúži priestranná terasa.

Poďme k vode. Na pláži ráno skoro ani nohy a s pribúdaním slnečného žiarenia sa sem-tam niekto príde aj pláž, kto by to bol povedal, že 1.5 sa budú ľudia kúpať v mori. Piesočnatá pláž s pozvolným vstupom je lákadlom pre mnohé rodiny, deti majú celý deň na programe vodu, kýbliky, krabíky a piesok. Dospelí zas kite alebo sa venujú oddychu. Veľkým benefitom je, že sú pláže takmer ľudoprázdne.

Nuda pre toho, kto má rád pohyb? Ani náhodou, táto časť je skvelá pre bikerov, bežcov, horolezcov a šnorchlistov. Zoberte bike, tenisky, lezky alebo neoprén a užite si prázdne a prekrásne miesta, ktoré sú v letnej sezóne extrémne preplnené. A samozrejme si nezabudnite na členstvo v Alpenverein, veď všetky tieto aktivity sú aj poistne kryté :).

4 dni ubehli ako voda, že sa to neoplatilo? Hm, myslím, že toto bol zatiaľ najlepší výlet do Chorvátska.

Určite túto destináciu vyskúšajte aj mimo hlavnej sezóny! Bude sa Vám to páčiť.