Otužovanie – zlepšite si imunitu a to aj popri túre v horách

Určite poznáte mnoho metód ako správne naštartovať imunitný systém. Jednou z nich je vraj aj studená sprcha každé no. Neviem presne či tento spôsob patrí medzi tie najlepšie najmä pre ženy, ale každému podľa chuti.

Je čas letných túr do hôr. Ak po dlhej túre viete, že Vaše svaly a telo budú unavené, je tu spôsob ako sa tomu vyhnúť. Znie trochu desivo ale pri pravidelnom tréningu a odhodlaní je zdraviu a mysli veľmi prospešný. Dôležitú rolu tu hrajú krv a cievy, ktoré zásobujú kyslíkom svalové tkanivo a zároveň odstraňujú toxické produkty generované pohybom ako je napr. kyselina mliečna. Príliš veľký objem kyseliny mliečnej môže spôsobiť, že svaly nebudú fungovať správne a my sa budeme cítiť slabí. Ľadová voda ihneď po výkone eliminuje zápaly a opuchy a tiež napomáha vyplavovať z tela kyselinu mliečnu. Chlad zo studenej vody spôsobí, že pre unavené svalstvo sa cievy zúžia/stiahnu. To zapríčiní odtok kyseliny mliečnej zo svalov a prekysličená krv dopomôže k rýchlej a efektívnej regenerácií svalov.

Naše hory nám ponúkajú množstvo pramienkov, potokov a vodopádov na schladenie (samozrejme vynechávame plesá – bolo by Vám aj tak v nich teplo:)

Kúpanie v plesách – pozor na legislatívu a ochranu prírody

Ľadovým kúpeľom vo vysokohorských plesách môžete narušiť ich ekosystém. Nenarúša ho len kúpanie, ale aký koľvek kontakt (hádzanie kameňov, organického materiálu, mincí atď.). Na Novom Zélande si prírodu v niektorých lokalitách chránia až tak, že turistom zriadili miesta na dezinfekciu obuvi aby po výstupe k vysokohorským jazerám nevyniesli baktérie, ktoré začali na dne vytvárať riasy. Návštevné poriadky našich národných parkov kúpanie v plese neriešia, no keďže je v 3. a vyššom stupni ochrany zakázaný pohyb mimo turistických chodníkov, tak automaticky je zakázaný aj vstup do plies. Pokutu tak na Slovensku nedostanete za samotné kúpanie, ale predovšetkým za to, že ste zišli mimo značkovaného chodníka. Väčšinu prípadov ale slovenskí ochranári riešia iba dohovorom.

Najlepším miestom na schladenie po túre sú práve miesta s tečúcou vodou, ktoré sa nachádzajú po zostúpení do ústí dolín.

foto: alpenverein-slovensko

Vybrali sme 10 najchladnejších riek podľa meraní SHMU (k 8.7.2018 6:00):

Stanica – tok [°C]
Liptovský Hrádok – Váh 9
Liptovský Hrádok – Belá 9
Čadca – Kysuca 11
Martin – Turiec 12
Žilina – Rajčanka 12
Stráža – Varínka 13
Brezno – Hron 13
Chalmová – Nitra 16
Bratislava – Dunaj 18
Prešov – Torysa 18

Mnoho ľudí sa otužuje a prináša to so sebou nielen správne naštartovanie imunitného systému, zrýchlenie metabolizmu, stabilizuje krvný tlak, redukuje bolesť a v neposlednom rade Vám určite zlepší náladu.

Správna taktika je veľmi individuálna, no sú základné body, o ktorých by ste mali vedieť.

  1. Správne dýchanie
  2. Ponorenie celého tela až po plecia
  3. Postupné stupňovanie časového intervalu výdrže vo vode (5 nádychov, 7 nádychov..)
  4. Spolu-otužovateľ (v prípade kŕču)
foto: alpenverein-slovensko

Ochladzovanie tela pochádza z Indie. Proces kontaktu studenej vody s telom najskôr otvára a potom zatvára póry a tým dopomáha cirkulácií krvi.

Je na každom z nás akým spôsobom si dokážeme udržať imunitný systém v dobrej kondícií. Otužovanie v studenej vode je skvelým spôsobom, avšak tí čo majú problémy s kŕčami, zúženými cievami, bolesti chrbta alebo Raynaudovu chorobu by sa tejto aktivite mali vyhnúť.

Začnite po malých krokoch a uvidíte, kam až Vás dovedú.