Alpenverein poradňa: Ako sa správať počas búrky v horách?

Búrky sú v lete jedným z najväčších nebezpečenstiev na horách. Poveternostný jav prináša nielen chladné a mokré počasie (ale aj riziko hypotermie), ale samozrejme aj riziko trafenia bleskom. V tomto roku bola v Rakúsku zaznamenaná výnimočne vysoká aktivita bleskov.

Hoci pravdepodobnosť zasiahnutia bleskom je 1 ku 3 miliónom, podľa „Alpine Safety Board“ sa za posledných 10 rokov vyskytlo 45 trafení bleskom – celkom 68 zranených a 6 mŕtvych. A keďže turistická sezóna je práve teraz spojená s obdobím búrok, búrka je pri horskej turistike určite rizikovým faktorom. V prípade búrky sa rozlišuje medzi dvoma typmi. Prvou typom búrky je búrka, ktorá je sprevádzaná studenou prvotnou časťou a pravdepodobne nasledujúcou zmenou počasia. Búrky sa vyskytujú na veľkej ploche a zvyčajne majú jasnú trasu. Sú nezávislé od dňa a sezóny. Ich výskyt nie je prekvapujúci, ich príchod je zvyčajne predvídateľný a preto sa musí brať do úvahy.

Druhým typom je búrka z tepla. Tieto búrky sa vyskytujú najmä počas letných mesiacov počas obdobia premenlivého počasia. Vo väčšine prípadov sa búrka vyskytuje zo dňa na deň. Pozorovanie tvorby oblačnosti nám poskytuje informácie o búrke. Rýchlo sa rozrastajúce kumulusové mraky a nakoniec oblačnosť. Človek si vtedy musí nájsť úkryty pred búrkou. Na rozdiel od búrok sa búrka z tepla zvyčajne vyskytuje popoludní alebo večer, na konkrétnych miestach. Tento typ neprináša žiadne trvalé zhoršenie počasia.

Dobré naplánovanie je rozhodujúce

Ak nechcete aby Vás búrka prekvapila, môžete si trasu naplánovať vopred a a pozorne sledovať formovanie a tvary mrakov v deň, keď sa chystáte na turistiku.

Prehľad o počasí a zodpovedné plánovanie túry

Dnes je možno predpovedať takmer všetky búrky s vysokou presnosťou. Takže ak sa chystáme na túru, kotnrolujme predpoveď počasia. Plánujme si túry tak, aby sme ideálne na poludnie boli už v chate, alebo nikede, kde sa môžeme ukryť pred búrkou. Vyhnime sa dlhým túram na hrebeňoch a exponovaných vrcholoch.

Samozrejme, búrky môžu tiež vytvoriť skôr, než sme predpokladali. Preto sledujeme vývoj posledných dní alebo hlavne vývoj počasia na túre. Ak sa kumulusové oblaky vytvorili skôr zo dňa na deň a vidíme oblaky už v ranných hodinách v deň túry, môžeme očakávať búrky už v skorých dopoludňajších hodinách.

Ako zbadať , že sa blíži búrka? Sú to vežové tvary búrkových mrakov, prudký sviežy vietor a elektrické náboje (vírenie) vo vzduchu. Ak je trvanie medzi bleskom a hromom približne 10 sekúnd, centrum búrky je od Vás vzdialené cca tri kilometre. Najvišší čas na ochranné opatrenia!

Ako sa chrániť pred bleskom?

Najlepsšou ochranou v prípade búrky v horách sú uzavreté prístrešky alebo bivaky, ale len za predpokladu, že už nie je možné sa včas dostať do údolia.

V exponovaných oblastiach sú nebezpečné: hrebene, samostatné vyvýšeniny, vrcholy, stožiare a osamotené stromy. Treba hľadať prístrešok v žľaboch alebo na menej exponovanom teréne.

zdroj grafiky: alpenverein.at

Ak sme na širokých, otvorených miestach, ako sú horské lúky alebo sedlá a nie je možné nájsť žiadny prístrešok, treba sa skrčiť a dať si nohy na izolačnú podložku (napríklad batoh).

zdroj grafiky: windy.com

Odporúčané stránky na sledovanie vývoja počasia:

• windy.com predpovede počasia založené na údajoch z modelov GFS, ECMWF a NEMS od švajčiarskej spoločnosti Meteoblue. Spočiatku sa portál zameral na animáciu vetra, v súčasnosti zahrňuje aj iné základné meteorologické parametre, ako sú teplota, tlak, relatívna vlhkosť, a ďalšie panely s pokročilejšími údajmi. Animácia vetra je založená na projekte open source projektu Cameron Beccario Earth
  • shmu.sk – Radarové informácie SHMU aktuálnej situácie na Slovensku
  • yr.no – prognózy (ako grafy, symboly a mapy) pre viac ako 9 miliónov miest na svete. Predpovede sú doplnené textovými prognózami, radarmi počasia, satelitnými snímkami a širokou škálou špecializovaných prognóz. Predpovede sú založené na údajoch z Nórskeho meteorologického inštitútu a niekoľkých medzinárodných meteorologických organizácií (ECMWF, EUMETSAT atď.).

Zdroje: alpenverein.at