MY BACKYARD – video s Jakubom Šiarnikom a rozhovor s jeho autorom Martinom Bernardom

Martin Bernard je filmár, ktorý tvorí svoje projekty po celom svete a venuje sa hlavne natáčaniu outdoorových športov. Pozrite si krátke video z Nízkych a Západných Tatier, ktoré spravil s jedným z najlepších slovenských skialpinistov Jakubom Šiarnikom.

Môžeš nám svoju prácu predstaviť? Čo bežne natáčaš a čomu sa najviac venuješ?

Čau všichni, z valné většiny se soustředím na outdoorové sporty ke kterým mám nejblíž. K natáčení jsem se dostal skrze lyžování, které spolu s kolama natáčím nejradši dodnes. Cokoliv abych nemusel být zavřený v ateliéru 🙂

MY BACKYARD – video s Jakubom Šiarnikom

V Českej Republike máte veľa dobrých športovcov, tak prečo si si vybral práve natáčanie na Slovensku?

Hory, pochopitelně. Sportovce máme, ale takový kopce nám chybí a k tomuto projektu byly nezbytný. Navíc poslední 3 roky žiju v Liptovském Mikuláši takže jsem to měl doslova za barákem 🙂 a už si to říkalo o to abych tam taky něco natočil.

Na projekt si si vybral Jakuba Šiarnika, ako sa ti sním pracovalo?

Nikdo jiný se na tento projekt nehodil více jak Kuba, kdyby na to nekývl tak toto video pravděpodobně nevznikne. Naše první natáčení bylo trochu vtipný, vůbec nevěděl co ode mě čekat, natáčeli jsme jeden hřeben kousek od Príslopu v Západních Tatrách a nechal jsem ho běhat sem a tam dokud nebudu mít záběr jaký si představuju (to já běžně dělám, i když se záběr povede na poprvé tak ho minimálně ještě jednou zopakujeme) ani nechci vědět co si tehdy myslel, pamatuju jen jak jsem ho v dálce viděl kroutit hlavou zmateného, ale když jsme přišli večer domů a já mu poslal výběrku toho co jsme natočili tak si myslím že jsem získal jeho důvěru a pak už to šlo jako po másle 🙂

V akých lokalitách ste video natáčali?

Z 90% jsme natáčeli v Západních Tatrách, Kubově domovině a jsem za to nejvíc rád – moje oblíbené, ale díky letošním špatným podmínkám jsme museli pro pár záběrů vyběhnout i do Nízkých Tater.

Podmienky na natáčanie nie vždy bývajú dobré – aké boli tie vaše a ako dlho vám celý projekt trval?

Byl to boj, museli jsme se s Kubou sladit časově, měl spousty závodů a já odjížděl na natáčení mimo Slovensko. Pak nám do toho ještě přišel ten virus takže jsem se sbalil a odjet zpět do Čech, abych mohl jezdit natáčet aspoň po ČR. Pohrávali jsme si s myšlenkou, že by jsme to vydali až na podzim aby jsme to mohli dopilovat, ale do podzimu bych rád s Kubou stihl ještě další projekt co máme naplánovaný – takže jsme to slepili z toho co bylo. Natáčeli jsme cca 5 dnů, ale nejvíce času spolkla logistika – to bylo náročný, především s těžkou technikou.

Vyskytla sa pri natáčaní nejaká situácia alebo udalosť, na ktorú budeš dlhšie spomínať?

Jednou jsme vyrazili natáčet do Nízkých Tater, měl jsem poměrně dost techniky tak jsem se rozhodl výjimečně vyjet lanovkou na Chopok a Kuba šlapal na lyžích po vlastních. Vyrazili jsme na Chopok současně z Bílé Poutě a na Chopok jsme dorazili úplně stejně, je to hrozná mašina a do dnes tomu nerozumím jak je to možný. Jo a ještě jednou mi zapadl do žlabu můj šílený pes a nemohl nazpět – byla to ledovka (Kuba musel nasadit mačky a cepíny a vytáhnout ho nahoru) Kdyby nebylo jeho tak tam kňučí dodnes 🙂

Plánuješ už nejaké ďalšie projekty?

Máme s klukama z Fullface productions několik projektů po Čechách, dokonce za pár týdnu se přijedeme podívat zase na Slovensko, kde budeme točit něco se Štefanem Svitkem. Co se týká našich autorských projektů tak pracujeme na česko-slovenským bajkovým filmu. Přes léto bych chtěl natočit ještě další video s Kubou a v neposlední řadě budeme dělat nové video pro Alpenverein Slovensko.