Ferrata Horskej záchrannej služby v rokline Kyseľ Slovenský raj

Ferrata HZS Kyseľ v Slovenskom raji je cesta zabezpečená železnými „stupačkami“ tak, aby turisti vedeli prekonať exponované miesta ako vodopády alebo zúžené tiesňavy a nepoškodili pri tom prírodu a prešli celú trasu „suchou nohou“.

Táto dolina je otvorená od Augusta 2016, dlhých 40 rokov bola pre turistov uzavretá z dôvodu obnovy prírody po požiari.

Náročnosť

Táto cesta je klasifikovaná ako „C“ – stredne náročná (odporúča sa deťom nad 6 rokov). Prechod cez železné „stupačky“ zvládnu mierne zdatní turisti a dal by sa dal prirovnať pohybu na rebríku, avšak treba brať do úvahy, že v niektorých exponovaných úsekoch treba jednou rukou prehadzovať istenie (precvaknúť karabíny) na pomocné kovové laná. Ferrata sa nenachádza vo veľkých výškach, väčšinou sa prechádza len v malej výške nad zemou alebo potokom.

Dostupnosť a trasa

Začiatok ferraty je približne po 1hod. 25 min. chôdze od parkoviska z Čingova. Následné prejdenie celou roklinou trvá približne ďalšie 2 hodiny. Na celú trasu je potrebné vyhradiť približne 5-6 hodín a celková dĺžka je cca 20km (aplikácia strava nám namerala 18,6 km s návratom cez Kláštorisko).

Výstroj

Na zabezpečenie sa používa ferratový set a prilba. Ferratový set je sedačka, ktorá má integrovaný tlmič pádu. Sedačka obsahuje dve karabíny na pružných krátkych lanách. Istenie spočíva v tom, že sa počas prechodu cez stupačky precvakávate na pomocné kovové horizontálne laná, ktoré slúžia zároveň ako zábradlie na pridržanie sa. Doporučuje sa sledovať kotvenie lana, aby na jednom lane bol istený len vždy jeden turista. Obuť sa je potrebné do vyššej alebo pevnejšej obuvi.

Dolinu obnovila HZS Slovenský raj

Dolina vyhorela pred 40 rokmi. Požiar, ktorý trval až 2-3 týždne geologicky narušil svahy nad roklinou a pohyb v tiesňave bol preto pre človeka nebezpečný z dôvodu zosuvov a padajúcich kameňov. Iniciátorom sprístupnenia rokliny bol dlhoročný člen dobrovoľnej horskej záchrannej služby a tiež zakladateľ ZOO v Spišskej novej Vsi Karol Dzúrik, ktorého môžete osobne stretnúť v požičovni ferratových setov priamo na centrálnom parkovisku v Čingove.

Požičovňa ferratových setov HZS

Za sprístupnením rokliny Kyseľ a vybudovaním ferraty stojí nespočetné množtvo ľudí prevažne z radu HZS, ktorí na Čingove zriadili aj požičovňu ferratových setov. Práve v nej môžete stretnúť aj Karola Dzúrika, ktorý Vám ochotne poskytne odborný výklad, podá zrozumiteľne potrebné informácie ako sa k ferrate dostanete, zaškolí do používania výstroje alebo podelí sa o zaujímavé spomienky. Rezervácie je možné urobiť na oficiálnej stránke www.ferratakysel.com

Požičovňa ferratových setov HZ na Čingove

Vstup a cena

Vstup do rokliny je spoplatnený sumou 5 euro a tento poplatok sa ďalej používa na udržiavanie technický zariadení tak, aby bol prechod neustále pre každého bezpečný. Požičanie kompletného ferratového setu stojí 15 euro na osobu.

Súhrnné údaje Via ferrata

Celková dĺžka 1700 m
Minimálna nadmorská výška 556 m n. m. – Kyseľ ústie, vstup do ferraty
Maximálna nadmorská výška 688 m n. m. – Kyseľ rázcestie
Prevýšenie 132 m
# Metráž celého úseku je rozdelená:
1 Ústie – Žľab z Kláštoriska 700 m
2 Žľab z Kláštoriska – Drevená bariéra pred Barikádovým vodp. 150 m
3 Drevená bariéra – Barikádový vdp. 100 m
4 Barikádový vdp. – Kaplnkový vdp. 70 m
5 Kaplnkový vdp. – Temnica 120 m
6 Temnica 80 m
7 Temnica – Žľab na ohyb turistického chodníka 150 m
8 Žľab. – Obrovský vodopád 100 m
spolu 1470 m