Tirolsko – Zdieľané chodníky – zdieľané trasy

Ako súčasť projektu „Bergwelt Tirol“ krátkym filmovým spotom sa snažia komunikovať vzájomný rešpekt a spoločnú jednotu horských cyklistov a turistov. Spolková krajina Tirolsko sa tak snaží spolupracovať so všetkými záujmovými skupinami pri znižovaní konfliktov medzi rôznymi športami a rôznymi nadšencami horských aktivít v prírode.

Cieľom tejto organizácie je za určitých podmienok vytvoriť ponuky pre cyklistov aj nadšencov turistiky. Pritom sa musia primerane zohľadňovať aj rôzne segmenty každej športovej alebo rekreačnej činnosti. Od hobby turistu až po ambiciózneho horského cyklistu, ktorý je stále na trasách – tzv. Singletrails, musia byť splnené rôzne požiadavky.

Zdieľané chodníky – zdieľané trasy

Výstavba ciest vždy znamená zásah do prírody, do pôvodného sveta zvierat a lesa. Existujúca trasa v tirolských horách je rozsiahla a ponúka množstvo možností spoločného využitia. Ak je požiadavka na to aby ponuka športu v rámci trávenia voľného času bola priaznivá pre krajinu a zároveň bola dostatočná pre ľudí, mali by sa sprístupniť aj pešie trasy a trasy pre horské bicykle. Tieto trasy sú v Tirolsku označené značkou „Turistika / MTB Trail“ s prídavkom „zdieľaný chodník“. Teoreticky všetko znie veľmi jednoducho, prakticky je však v hre len jedna základná podmienka: vzájomný rešpekt a pochopenie potrieb a záujmov zainteresovaných. Je samozrejmé, že cyklisti stretávajú na cestách aj turistov. Synergia nastáva vtedy ak ak všetci dodržiavajú tento jednoduchý princíp. Partnerom projektu aj Rakúsky horský klub Alpenverein. Be smart and share the trail!