Neboli ste ešte na horskej chate Alpenverein? Prečítajte si užitočné tipy.

Ako funguje recepcia, sušiareň, a kde je moja mäkká posteľ pre unavené končatiny? Kto zodpovedný Vám odpovie? Prvá návšteva horskej chaty môže byť pre mnohých začiatočníkov veľkou neznámou. Našťastie prinášame užitočné tipy na stretnutie s prenajímateľmi a orientačného sprievodcu na strávenie prvej noci na chate Alpenverein.

Ako sa môžem zaregistrovať?

Najjednoduchšie je rezervovať si ubytovanie vopred napríklad prostredníctvom rezervačného systému alpských združení. Okrem toho je podľa predpisov chaty povinné pre každého hosťa vyplniť knihu hostí . Tá sa zvyčajne nachádza vo vstupnej zóne alebo v jedálni a je to takpovediac protokol pre všetkých horolezcov, ktorí zavítajú do tejto oblasti. Zapísanie mena, začiatok ako aj koniec túry je tiež pre vašu vlastnú bezpečnosť. Záchranári teda v naliehavých prípadoch vedia, kde a akým smerom musia hľadať. Check-in ako v hoteli vo väčšine prípadov neexistuje. Od prenajímateľa alebo jeho zamestnancov dostanete po podpísaní spacieho štítku posteľnú bielizeň a ukážu Vám kde je Vaša posteľ. Všetci hostia by sa na chatu mali dostaviť do 22.00.

Dôležité informácie

Potvrdenie/doklad/bloček o prespaní (ak prenajímateľ vlastní pokladničný systém) je relevantným detailom. Po preukázaní tohto dokladu môže hosť preukázať svoje nároky na poistenie batožiny.

Okrem izieb a spální je ďalším dôležitým miestom sušiareň a miestnosť na batožinu. V chate by mali byť horské topánky vymenené za inú obuv. Sušiareň je určená na sušenie mokrého oblečenia po turistike. Ak si svoje veci (výstroj) chcete nechať pri sebe, vedzte, že musí zostať v sušiarni.

Chaty si vo väčšine prípadov vyrábajú vlastnú elektrickú energiu a horúcu vodu. Preto využívajte umývadlo ekonomicky. Sprchy sú zvyčajne k dispozícii, môžete ich použiť iba na krátky čas a – najmä ak je potrebná horúca voda – väčšinou za náležitý poplatok.

Navyše, hosť by nemal predpokladať, že si v chate môže nabíjať svoj smartphone, odporúčame preto nosiť powerbank. Vo väčšine prípadov ho aj tak nemôžete použiť kvôli horšej konektivite v horách. Ak si so sebou prinesiete nejaký odpad, nenechávajte ho na chate ale zoberte všetky odpadky, ktoré ste si so sebou priniesli naspať do údolia.

Ďalšie užitočné tipy:

• V prípade, že by ste so sebou chceli zobrať svojho psa, mali by ste sa najskôr uistiť u prenajímateľa, či a kde môže zostať cez noc.
  • Vždy plaťte za účet pred tým ako sa poberiete spať.
  • Ak sa ubytujete až večer, opýtajte sa ešte pred tým na možnosť polpenzie. V niektorých chatách nie je večer možnosť večery à la carte.
  • Najlepšie je zabaliť si batoh noc pred odchodom, aby ste ráno nepobudili všetkých spiacich susedov!

Článok je prekladom partnerskej nemeckej sekcie DAV.
Zdroj: DAV – Hütten-Check-in (Foto: DAV Thilo Brunner)