Od 23.9 prichádzajú jesenné dni

September, chladný vzduch ráno a pomaly začínajúca jeseň. Každý rok sa pýtame otázku “Kedy už príde babie leto?” Nikto to dopredu nevie presne, ale keď už v povetrí lietajú jemné pavučiny a budíme sa do hmlistého oparu, vieme, že prišlo.

Je to obdobie, ktoré sa vyznačuje suchým, málo veterným a slnečným počasím hlavne počas Septembra alebo Októbra. Je to najlepší čas na prechádzky, túry a pobyt v prírode. Jesenné obdobie sa vyznačuje aj mnohými dňami s teplotnou inverziou.

Inverzia, áno alebo nie?

“Teplotnou inverziou sa označuje stav v atmosfére, kedy teplota vzduchu s pribúdajúcou nadmorskou výškou neklesá, ale rastie. Je to neštandardná situácia, pretože v normálnych podmienkach teplota vzduchu s rastúcou nadmorskou výškou klesá. Vzostup teploty vzduchu je najintenzívnejší na rozhraní medzi nižšie situovaným studeným, vlhkým a ťažkým vzduchom a nad ním sa rozprestierajúcim teplým, suchým a ľahkým vzduchom.

Prečo sa oplatí tráviť čas v horách?

Inverzie sú, okrem zvrátených teplotných pomerov, nepríjemnejšie ešte viac svojou schopnosťou zabrániť rozptyľovaniu rôznych znečisťujúcich látok. V priestore, kde siaha väčšinou od zemského povrchu oblačnosť alebo hmla sa potom koncentrujú znečisťujúce látky a pretože tento stav môže trvať niekoľko dní až týždňov, môžu koncentrácie znečisťujúcich látok dosiahnuť kritické hodnoty.
Tento stav je nepriaznivý aj preto, že niektoré z týchto látok môžu v tomto prostredí vzájomne reagovať, čo môže celkovú situáciu ešte zhoršiť. Práve preto sa v takýchto prípadoch obmedzuje motorizmus, niekedy aj priemyselná výroba a ľuďom sa odporúča  po dlhšom pobyte v takomto prostredí, odísť na miesta nad hladinou inverzie, kde sú ideálne poveternostné podmienky a čistý vzduch. Aj keď inverzie sa môžu tvoriť aj v lete, svojim rozsahom a trvaním sa spájajú predovšetkým s druhou polovicou jesene a hlavne s 3 zimnými mesiacmi a ešte čiastočne aj s prvým jarným mesiacom.”

Existujú štyri druhy inverzie. To už je však príliš veľa teórie. Najlepšie je počas inverzie skoro ráno vstať, vybrať sa hore na kopce a sledovať hru oblakov z hora.

Či už je to babie leto, ktoré príde alebo teplotná inverzia, využite tieto dni a strávte ich na horách. My sa veľmi tešíme na toto obdobie. Nezabudnite, že chodníky sú otvorené do 1.11. Potom už aj hory potrebujú oddych.

A v neposlednom rade, v jeseni sa najviac oplatí stať sa členom Alpenverein alebo predĺžiť si členstvo, pre tých, ktorí v súčasnom roku nemali zaplatený ročný poplatok. Pretože získajú 4 mesiace poistné krytie zdarma :).