Videli ste už vo svojom obľúbenom stredisku, doline či hrebeni pobehovať skialpinistov navlečených len v tenkej kombinéze? Ak Vám vŕta hlavou, či im v tom nie je chladno, čítajte ďalej. Ako taká kombinéza funguje nám porozprával predseda Slovenskej skialpinistickej asociácie a prevádzkovateľ skialp centra v Jasnej Andrej Škovrán.
Andrej, akú funkciu kombinéza zohráva, na čo a pre koho je určená?
Laicky povedané, kombinéza umožňuje prirodzený pohyb, či už nahor alebo nadol bez toho, aby na Vás vysela, prípadne obmedzovala, ako klasické voľnejšie oblečenie a prekážala Vám v pohybe. Ide vlastne o druhú vrstvu oblečenia s tým, že pod kombinézu si dáte či už dlhé, alebo krátke termo, na jar si ju môžete obliecť aj bez spodnej vrstvy. V pohybe smerom nahor je to parádička a no pri zjazde idete bez odporu vetra. Kombinéza bola niekedy výsostne určená pre pretekárov, no súčasný trend a funkčnosť ukázala, že ju môže nosiť aj bežný užívatel, ktorému tento typ oblečenia vyhovuje pri rýchlejšej turistike – môže ukázať svoje krásne krivky hlavne dievčatá :).
Dokáže tento typ tenkej látky udržať teplo? Nie je Ti pri výšľape chladno? Poprípade, do koľkých stupňov a akého vetra je kombinéza vhodná?
Dlhoročný vývoj materiálov a to platí aj u kombinéz, smeruje k tomu, aby spĺňali nie len pohybové, ale aj funkčné parametre. Kombinéza spĺňa aj tepelnú funkčnosť. Povedzme už pri takom stredne rýchlom pohybe, čiže také rýchlejšie „z nohy na nohu“. Čo sa týka do koľko stupňov ju odporúčam, tak to je veľmi individuálne záleží od človeka, akú zimu dokáže zniesť, ale tak pri -5C sa ešte stále cítim komfortne. Pri teplote -10C by som už určite použil nejaký vrchný materiál typu Pertex, do zjazdu aj primaloft bundičku a zažil som aj preteky pri -20C kde človek išiel bomby, ale pri tejto teplote mi už aj kosti hŕkali :). V princípe je to ale individuále, každý znášame zimu inak.
A čo materiál? Z čoho je vyrobená?
V súčastnosti je trend taký, že kombinézy prechádzajú do kompresných materiálov, aby sa pri vysokom tempe a dlhotrvajúcom výkone predišlo napr: krčom. Materiály sú v súčastnosti veľmi príjemné, napr. ide o materiály typu:
- Lycra®Power™ – pružná tkanina s pevnou štruktúrou pre kompresiu a tiež ochrana pred UV žiarením
- Gore Windstopper® 4 Way Light – vodeodolná a v pružná tkanina s priedušným vrchom, ktorý zabraňuje prieniku vetra cez oblečenie v chladnejšom počasí.
Aké vybavenie kombinéza ponúka? Má vrecká, poprípade iné funkčné vychytávky?
Vychytávok na tomto “kúsku textilu” nájdeme celkom dosť. Ak by sme popisovali odspodu, tak v spodnej časti obsahuje materiál Cordura, ktorá zabraňuje tomu, aby sme hranou lyží prerezali kombinézu v okolí lyžiarok, taktiež je to ochrana opotrebovania v najviac namáhanej časti kombinézy. Dalšou súčasťou sú otvory na páku lyžiarok do modu ski, walk, či už zo zadnej strany, alebo z bočnej strany zaleží akú značky lyžiarky nosíte…Napr: Scarpa má páku na prepnutie do modu šlapania a zjazdu vzadu. Ďalej smerom nahor narazíme na fiok… keď musíš tak musíš a dostavame sa k hrudnej časti kde sa nachádzajú elastické vrecká na pásy. Ide o komfortný úložný priestor, kde sa pásy zmestia a tým pádom nestrácate drahocenné sekundy u niektorých minúty balením do batohu. Ďalej tu sú štandardom vrecká na gely a energy tyčinky prípadne mobil, u nových kombinéz aj protišmykový povrch na ramenách, aby batoh držal tam kde má a nakoniec odvetraný chrbát. Takže celkom dosť prvkov, ktoré efektívne využijete vo svoj prospech.
Čo a za akých okolností sa oblieka pod a na kombinézu?
Pod kombinézu odporúčam obliekať termo s dlhým a krátkym rukávom, všetko zaleží od počasia a teploty. V minulosti sa pod kombinézu keď bolo chladnejšie obliekali aj spodky, ale pri súčastných kompresných materiáloch sa táto možnosť vylučuje. Na kombinézu počas pohybu odporúčam ľahké vetruodolné materiály tupu Pertex alebo momentálne najpoužívanejší a najoblubenejší materiál Polartec Alpha. Do zjazdu primaloft bundu alebo tenšiu páperku. Prípadne na spodnú časť pre dievčatá primaloft sukňe a pre pánov trojštvrťové primaloft nohavice.
Aká je na trhu ponuka? Aké firmy vyrábajú taketo kombinézy a v čom sa líšia?
V súčastnosti trh ponúka viacero značiek a medzi popredné spomeniem napr: Taliansku značku Karpos, ktorá zaodieva Taliansku skialpovú reprezentáciu, biatlonistov, oblečenie tento značky nosí aj tým Bora Hansgroe, potom Francúzku značku Millet, ktorú používa aj Slovenská Skialpinistická Asociácia, taktiež Francúzsky a Španielsky reprezentanti a opäť Talianska Crazy Idea.
A čo by som odporučil či už hobby turistovi alebo pretekárovi? Tak u pretekára je to jasné od kompresných a ľahých materiálov ako je napr. Karpos Race, cez ľahko zbaliteľné s maximálnym využitím miesta v ruksáku a u hobby hlavne materiál v ktorom sa cíti komfortne a pohodlne ako je napr. Karpos Alagna Plus s viacúčelovím využítím v rámci roka.
Foto: Martin Bernard