Lavíny hrozia aj v letnom období

Lavínové riziko má v horských športoch skutočne osobitnú pozíciu. Neexistuje nič komplexné proti tomu aby sa zabránilo lavínovým nehodám alebo aby sa ich následky minimalizovali v lavínovom nebezpečenstve.

Lavínové riziko je riadené reštriktívnymi pravidlami, analytickými metódami alebo intuitívnymi stratégiami, ako aj sofistikovanými núdzovými algoritmami a komplexným, high-tech vybavením. Tento balík opatrení, od plánovania  až po individuálnu jazdu strmým svahom, môže na určitú úroveň znížiť riziko, ale iba od novembra do mája.

Skutočnosť, že existujú lavíny aj v letných mesiacoch alebo počas prechodného obdobia, je jednoducho v horských športoch ignorovaná. Lavíny patria do zimy. A tu sa všetko končí, pretože  skutočne neexistuje oficiálna správa o lavínach v lete! Žiadna správa o nebezpečných situáciách – žiadne nebezpečenstvo lavín!
Ak sa človek pozerá do databázy horskej služby alebo správnej rady pre bezpečnosť v Alpách, je však zrejmé, že v priebehu posledných desiatich rokov zomrelo v rakúskych horách v lavínach medzi júnom a októbrom 8 ľudí. Každé leto je možné predpokladať minimálne 3 lavíny.

Čo sa lavínovej perspektívy týka, nieje žiadny rozdiel, či je veľké sneženie v januári alebo v júni. Rovnako ako veterné mlyny, ktoré sú rovnakej veľkosti alebo sú rovnako náchylné na poruchy sú poháňané vetrom nezávisle od sezóny. Keď sneh napadne v lete a následne svieti na pokrývku potom dlhšie slnko, rýchlo sa vytvorí problematický mokrý sneh. Toto v spojení s vetrom, najmä vo vysokohorských polohách často znamená “letnú lavínu”. Najhoršie je, že turisti na to vôbec nie sú pripravení a keď aj majú teplé oblečenie, chýba im sonda alebo lopatka na vyhľadávanie a záchranu.  Nový sneh a vietor sú ideálnou kombináciou pre lavíny aj v lete a preto je potrebné upraviť plánovanie vysokohorských túr.

Photo by Max Largo
Foto: Max Largo

Ďalšou nepriaznivou okolnosťou je, že v lete chodíme pešo a nie na lyžiach, a preto vždy na snehovej pokrývke vytvárame „veľké dodatočné zaťaženie”. Možno najdôležitejším bodom, ktorým sa dá predísť alebo zabrániť nehodám pri lavínach, je zvýšiť povedomie o tejto problematike. Tento pohľad je jednoducho triviálny, ale ak ste si vedomí skutočnosti, že lavíny nedodržiavajú kalendár a ročné obdobia. Riešením sú- základné vedomosti, ktoré by sme mať mali. V zásade môžeme posúdiť lavínovú situáciu rovnako ako v zime. Hlavný rozdiel spočíva v tom, že nemáme profesionálnu správu o lavínach, ale pomôcť nám môže intenzívne plánovanie túry a primerané správanie sa situácii ako aj poveternostným podmienkam.

Zrážky

Intenzívne sneženie vždy spôsobuje lavínové riziko vo vysokohorských polohách. Akonáhle je viac ako 20 cm čerstvého snehu, je potrebné zamyslieť sa nad možným problémom lavín na horských túrach (vysoko v horách). Keďže čerstvý sneh sa nedá ľahko prehliadať, zvyčajne sú pri posudzovaní menšie problémy. S narastajúcou nadmorskou výškou sa môže nové sneženie často dramaticky zvyšovať! Aby ste sa v tomto bode neprekvapili, mali by ste skontrolovať údaje z dostupných meteorologických stanicíc. Nezabudnite však aj na intenzívny dážď, ktorý môže vo veľmi krátkom čase zmäkčiť už stuhnutú snehovú pokrývku tak, že sa stratí akákoľvek stabilita.

Vietor

Vietor je staviteľom lavín 365 dní v roku. Preto je dôležité informovať sa o smere a rýchlosti vetra. Automatické meteorologické stanice poskytujú údaje po celý rok. Vlastné pozorovania na tému vetra sú samozrejme základom zhodnotenia rizika. Počnúc rýchlosťou 40 km/h sa treba mať ozaj na pozore!

Teplota

Ako je uvedené vyššie, v letných mesiacoch máme oveľa väčší stupeň slnečného žiarenia a samozrejme aj vyššie teploty. Tu platí príslovie “ranné vtáča skor doskáče” Keď si privstanete a vrátite sa z túry skôr, riziko nahriatia snehu sa minimalizuje.

Viditeľnosť

Na túru je prijateľné ísť iba ak podmienky viditeľnosti umožňujú posúdenie lavínovej situácie. Ísť cez hory v hmle alebo hustom snežení je nezodpovedné nielen z lavínovej perspektívy, ale aj z iných hľadísk prevencie horských nehôd a zranení.

Predpoveď počasia

Ak predpoveď počasia predpovedá ďalšie sneženie alebo nepriaznivé počasie s vetrom, potom sa treba vrátiť z kratšej cesty. V plánovaní jednoznačne musíme vylúčiť problém s lavínami, pretože v dôsledku nepriaznivých okolností môžeme byť bezmocne vystavení aj malým lavínovým udalostiam!

Terén

Pri teréne sa musia zvážiť dva hlavné aspekty:

  1. Skontrolujte lokálnu situáciu – Prvá vec, ktorú je potrebné skontrolovať miestne/lokálne nebezpečenstvo. Konkrétne to znamená pýtať sa na otázku: Čo je nebezpečné? Kritické množstvo čerstvého snehu, čerstvý porast a silná vlhkosť je nebezpečná kombinácia. Trvalé slabé vrstvy v starom snehu a tiež problém s kĺzavým snehom sú skôr nepravdepodobné. Ten sa môže vyskytnúť v oblasti ľadovcov, ktoré sa nachádzajú vo vysokohorských polohách. Musia sa brať do úvahy výstražné znaky, ako sú napr. čerstvé lavíny, hluk a praskliny.
  2. Skontrolujte miestne postupy – Akonáhle boli identifikované riziká, vzniká otázka: Kde je to nebezpečné? Musíte dôkladne preskúmať terén. Potenciálne nebezpečenstvo,  zóny a oblasti úniku (> 30 °), ako napríklad priekopy, žľaby a steny je lepšie napríklad obísť alebo si ozaj dávať pozor!

Správanie

Chôdza s veľkými rozostupmi alebo použitie lana v zasnežených oblastiach sú veľmi dobrou stratégiou v letnom lavínovom teréne. Stále sa stáva, že horolezci používajú aj v lete mini lyže a nakoniec majú nehodu.

Vybavenie

Nosením príslušného núdzového vybavenia, je zrejmé, že riziko v lavínach môže byť výrazne znížené ale  v skutočnosti je celkom nereálne a tiež zbytočné nosiť pípak, lopatu a sondu po celý rok. Avšak v prípade predpokladaného poklesu teploty a masívnych zrážok môže mať zmysel vziať si so sebou núdzové lavínové  vybavenie pre vysokohorskú túru. Pre všetky ostatné plánované túry však bude takáto správa o počasí znamenať: Zrušenie a odloženie!

Neoddeliteľnou súčasťou je taktiež poistenie. Poistenie v rámci rakúskeho klubu Alpenverein kryje záchrannú alebo pátraciu akciu (vrátane použitia helikoptéry) a to do výšky 25 tisíc Euro.

Priaznivou možnosťou pre horolezcov je použitie reflektorov Recco. Ak máte vecičku, ako je Recco, môžete si aspoň rýchlo a účelne informovať záchranný tím. Systémom RECCO sa podrobnejšie zaoberáme v článku RECCO je najrozšírenejší záchranný systém.

Zhrnutie

Počas letných mesiacov je riziko lavín často podceňované, a preto sú nebezpečné najmä vysokohorské túry, keď je veterno. Stratégie, ktoré sú bežné a uplatňujú sa v zime, sa v skutočnosti neuplatňujú v lete. Vo veľmi náročnom teréne používajte lano, vezmite si aj núdzové lavínové vybavenie. Rozumným, konkrétnym plánovaním a  obozretným správaním sa v takej oblasti, v každom prípade môžete vyhnúť lavínam.

Nehody pri uvolnení letných lavín v Alpách

September 2015 – Dôme de Neige des Écrins, Francúzsko

Štyria Nemci a traja Češi sú mŕtvi v dôsledku lavíny, ktorá prechádza asi 100 metrov pod vrcholom Dôme de Neige des Écrins (4 015 m). Žena z Nemecka prežila, akoby zázračne, avšak je zranená. Po troch lanách sa horolezci rozliezajú skoro ráno, aby sa dostali na vrchol normálnou cestou. Spustili lavínu. V predošlých dňoch bol až jeden meter čerstvého snehu v kombinácii so silným vetrom.

Júl 2007 – Jungfrau, Švajčiarsko

14 členov armády je na ceste z Mönchsjochhütte na 4,158 m na Jungfrau. Nad sedlom Rottal sú na dvoch lanách vo výške približne 3800 metrov, pretrhli sa v oblasti  Rottal žľabu o asi 1000 metrov v dôsledku odtrhu snehu. Všetkých šesť ľudí je pri nehode mŕtvych. Zvyšok ôsmich horolezcov vytiahli vrtuľníky a preleteli do údolia. Dvaja vojenskí horolezci, ktorí ich doprevádzali, nie sú medzi obeťami. V dňoch pred haváriou bolo asi 50 cm čerstvého snehu v kombinácii s čiastočne silným vetrom.

1992 až 2012 – oblasť Blanc, Francúzsko

V prípade letných lavínových udalostí v rokoch 1992 až 2012 umrelo najmenej 36 ľudí na hore Blanc. 2012, traja Nemci, traja Briti, dvaja Španieli a jeden Švajčiar boli zabití v lavíne v Mont Maudit. V auguste 2008 zomrelo v obrovskej lavíne 8 horolezcov kvôli odtrhom ľadu v Mont Blanc du Tacul.

Zdroj: alpenverein.at