Najväčším nebezpečenstvom letných horúčav je vyčerpanie tepla. Toto riziko vniká predovšetkým počas stabilného počasia a tlakovej výše. Vyčerpanie z tepla zahŕňa spálenie a úpal. Vzniká, keď pijeme menej tekutiny, ako sme schopní absorbovať. Symptómy sú rôzne – medzi ľahšie formy patria bolesti hlavy a závraty a medzi závažnejšie príznaky partia napríklad dýchavičnosť alebo mierna strata vedomia. Máme tu prvé vlny tepla aj na horách. Ak chcete byť od začiatku dobre pripravení, tu je päť tipov:
1. Dobré plánovanie
Vo všeobecnosti platí, že v lete sa odporúča vyraziť na túru skôr ráno: Rána sú stále relatívne chladné, čo robí výstup hore príjemnejším a jednoduchším. Ak je v predpovedi slnečný deň, stojí za to vybrať si severozápadné a západné svahy, ktoré sú v tieni a sú prirodzenejšie chladnejšie.
2. Sledujte počasie
Na čo často zabúdame je začiatok leta, ktorý so sebou prináša búrky z tepla. Aj to je jedným z dôvodov na privstanie si a skorší začiatok túry. Zmena počasia v horách je niekedy iba lokálna a veľmi rýchla. Je nevyhnutné poznať dôležité pravidlá správania sa počas búrky. Najmä pre dlhšie túry by sme mali zvážiť aj núdzové kroky pri plánovaní. Ak neviete ako sa správať počas búrky, prečítajte si náš článok z minulého roka: Alpenverein poradňa: Ako sa správať počas búrky v horách?
3. Vhodne si prispôsobte oblečenie
Naše telo sa prirodzene dokáže veľmi dobre prispôsobiť meniacim sa teplotám. V horúčave sa začína potiť a začína vlastnú „klimatizáciu“ tela. S cieľom zmierniť tento proces je dobré vybrať si oblečenie vhodné pre horské športy. Či je to syntetika alebo prírodný materiál – je dôležité, aby bol odev funkčný, najmä aby odvádzal vlhkosť a dobre reagoval na teplotné rozdiely = v zime hreje / v lete chladí.
Tip: Ak premýšľajte, že si vezmete náhradné tričko, pribaľte si aj neprefukavú, tenkú vetrovku. Určite ju budete radi, že ju máte ak hore začne fúkať.
4. Používajte opaľovací krém
Faktom je, že čím vyššie stúpame, tým bližšie sme k slnku. Používajte opaľovací krém s dostatočným UV faktorom. Ak je to potrebné, možeme zvoliť oblečenie ktoré je vzdušné a má dlhý rukáv. Tiež si pribalte slnečné okuliare a šatku alebo šiltovku na hlavu.
5. Piť, piť, piť
Význam pitia v horúcich dňoch nemožno dostatočne zdôrazniť, platí tu však jedno pravidlo: ak sa cítime smädný, čakali sme príliš dlho. Najlepšie je nedostať sa do situácie, keď už cítime smäd ale naopak, potrebujeme pravidelne piť malé množstvá. Najlepšia je voda. Ak sa vyberiete na dlhšiu celodennú túru vezmite si aj isotonické nápoje (obsahujú dôležité minerály, vitamíny a sacharidy). S camelbakom alebo „soft flask“ flaškami integrovavými do batohu je veľmi jednoduché „znovu sa napiť“, bez toho, aby ste si museli neustále robiť prestávky a vyberať fľašu s vodou.
V neposlednom rade: Ak viete, že má prísť vlna tepla, napríklad ako u nás tieto dni, mali by ste si preložiť viac namáhavejšie túry na iný deň alebo na neskôr a namiesto toho sa ponoriť do našich príjemne chladných riek, jazier alebo vodných priehrad :). Ale pozor! Nekúpte sa vo vysokohorských plesách, pretože môžete narušiť ich ekosystém. Viac o ľadových kúpeľoch sa dočítate v článku Otužovanie – zlepšite si imunitu a to aj popri túre v horách.
Zdroje: Alpenverein.de